Jak dbać o kozaki skórzane?

Jak dbać o kozaki skórzane?

Skórzane buty od lat zajmują wysoką pozycję wśród obuwia. Są bardziej odporne na zniszczenia niż inne buty, z reguły służą więc przez wiele sezonów. To, co je wyróżnia i wysuwa na prowadzenie, to fakt, że lepiej dopasowują się do stóp, a odpowiednia wentylacja sprawia, że nogi nadmiernie się nie pocą. Jednym z najpopularniejszych fasonów są kozaki. Modne w każdym sezonie, o różnych długościach cholewek, zdobyły serca kobiet. Jak dbać o kozaki skórzane, aby wciąż wyglądały jak nowe?

Dobra pasta to podstawa!

Kozaki ze skóry naturalnej najlepiej pielęgnować pastą płynną lub woskową. Ta pierwsza jest nieco delikatniejsza, nadaje butom bardziej wyrazistego koloru. Preparat oparty na wosku dobrze impregnuje tworzywo, zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i ładnie je nabłyszcza. Dzieje się tak, ponieważ głębiej wnika w strukturę materiału.

Przed przystąpieniem do pastowania kozaki należy przetrzeć wilgotną szmatką. Wybrany środek pielęgnacyjny nakładamy małymi dawkami, aby powierzchnia buta nie uległa zmatowieniu. Po wykonaniu czynności odkładamy obuwie na bok na około 15 minut, aby dobrze się wchłonął.

Nadać blasku – gąbka nabłyszczająca

Gdy kozaki wyschną, dla uzyskania mocniejszego połysku możemy użyć gąbki nabłyszczającej. W przypadku obuwia dobrego gatunku, takiego jak kozaki włoskie warto podejmować czynności zaradcze. Choć wyroby z Włoch uchodzą za najlepsze pod względem jakości użytego do ich produkcji komponentu, nie oznacza to, że są nieśmiertelne. Będą jednak z nami przez długie lata, jeśli odpowiednio się o nie zatroszczymy.